Jarní měsíce s sebou nepřináší jen delší dny, sluníčko🌤 a teplejší počasí, bohužel začíná i sezóna klíšťat.🌲😱 Klíšťata jsou častým přenašečem viru, který způsobuje zánět mozku s různě těžkým průběhem. Následky onemocnění mohou být celoživotní. Proto si tu pojďme v rámci rubriky TADY MIMINKO říct, jak se klíšťatům a případné nákaze bránit.😉
Tak nejprve:
☝️klíšťata se začínají líhnout v březnu (respektive při teplotách nad 5 stupňů, když je země suchá a není sníh ani led, drží se na slunných místech)
☝️jejich sezóna trvá od přelomu března/dubna do září, záleží na počasí
☝️jsou nejen v lesích ale i v městských parcích
☝️přenášet mohou nemoci jako klíšťová encefalitida, klíšťová borrelióza (lymeská), tularémie, ehrlichióza
A teď – jak se teda bránit:
☝️do přírody noste ideálně dlouhé a světlé oblečení (klíště na něm dřív uvidíte, a tak se nestihne přisát), vezměte si i vysoké ponožky (klíšťata jsou zejména v trávě a lezou přes boty nahoru, kde hledají místo na kůži, kde by se přisály)
☝️použijte repelent, buďto přírodní přímo na kůži – zápěstí, kotníky, za uši. Nebo jej nastříkejte na oblečení. Aplikaci opakujte podle délky pobytu v přírodě (klidně co dvě hodin)
☝️nejen během pobytu v přírodě ale i pak dome, se pořádně zkontrolujte. Ideálně ve sprše, prohlédněte se navzájem s dětmi, partnerem…
☝️pomoct může i strava – když do ni zařadíte vitaminy B-komplexu. Klíšťatům podle imunologů zrovna Béčko moc nevoní
Dáme si v příštích týdnech na toto téma živé vysílání?🎥 Tam bychom si řekli, jak postupovat při vytažení klíštěte, a kdy zbystřit a zajít k doktorovi, a jak je to s očkováním. Co vy na to?🙃